Gelinlik Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kalite, Uygunluk ve Fiyat

 

Her gelin kendine uygun en iyi gelinliğe sahip olmak ister. Çeşit çeşit gelinlik arasından kendine en yakışanı ve bütçesine en uyanı bulması gerekmektedir. Peki gelinlik alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kalite uygunluk ve fiyat hakkında nelere dikkat etmeliyiz bu yazımızda inceleyelim.

Kalite

Büyük umutlar ve yüksek özen ile hazırlanılan düğün gününde gelinliğin modeli kadar kalitesi de bir o kadar önem taşır. Gelinliğin kalitesini anlamak için dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır.

·         Kumaşın kalitesi; Gelinliği gösteren en önemli detay kumaştır. Terzi veya iyi bir tasarımcı olmadığın sürece gelinliğin kumaşını anlamak zordur. Bu yüzden kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Gelinliklerde çoğu zaman saten karışımlı ipek gelinlik kumaşlarına rastlarız.  Dokunduğunuzda ipek saten kumaş yumuşak ve kaygan olur. Bu da dokunup anlamanıza kolaylık sağlayabilir.

·         Malzeme kalitesi; Kumaş kalitesinden sonra peşine gelinlik malzemeleri gelmektedir. Kullanılan malzemeleri ve nasıl dikildiği tasarımcı ile görüşülmesi gereken unsurlardandır. Boncuk, inci, taş, Fransız danteli ve tüy gelinlik kumaşına eklenecek malzemelerden bir kaçıdır. Bunların ucuza kaçılması gelinliği kalitesiz göstermektedir. Bunlara ek olarak süslemelerin plastik olması da gelinliği basit göstermesinden ötürü dikkat edilmesi gerekenler listesine girmektedir.

 

Uygunluk ve Fiyat

 Gelinliklerin fiyatları modellere göre ve kumaşlara göre değişim göstermektedir. Örneğin prenses gelinlik ile kısa gelinlik arasında kullanılan kumaş miktarından dolayı fiyat farkı da bulunmaktadır.  Gelinlik fiyatlarının yüksek olmasının bir diğer sebebi için üretim sürecinin çok uzun olması ve günlük giyime kıyasla üretilen ürünün daha az olması söylenebilir. Buna ekstra hazırdan ziyade özel dikim bir gelinlik istenildiğinde tasarımcı, kumaş, kullanılan malzeme vs vs. fiyatta artmalara neden olmaktadır. Bizim dikkat etmemiz gereken şey fiyatı düşük ve kaliteli ürünlere yönelmek olabilir. Bu özel günde bundan kısmak istemiyor olabilirsiniz fakat bütçeniz kısıtlı ise uygun modellerde kafanızdaki tarza uygun model gelinlik arayışına girmelisiniz. En zarif gelinlik modelleri ve herkese hitap edecek kaliteli ayrıca uygun olan gelinlik modelleri için İzmir’ de hizmet vermekte olan mağazamıza sizleri bekleriz.